Prosím zadejte své datum narození.

 Bohužel jste ještě nedosáhli požadovaného věku.

Společnost Rotkäppchen se zavázala v rámci právních předpisů pro odpovědné užívání alkoholických nápojů. Jelikož tato webová stránka obsahuje reklamní informace o alkoholických nápojích, prosíme o předchozí potvrzení vaší plnoletosti. Návštěvou naší webové stránky přijímáte naše podmínky používání a zásady ochrany osobních údajů.

Impresum

Bubbles Animation

Otevírání sektu

Korkové uzávěry - „špunty“

Špunty se vyrábí z kůry korkových dubů, jejíž částečky se lisují. Původní tvar korku je stejný jako u tichých vín s tím rozdílem, že je zhruba dvakrát větší. Houbovitý tvar korek nabude až v rámci výrobního procesu.

„Bouchající špunty“ jsou sice znakem překypujícího nadšení a od nepaměti jsou spojené s oslavou významných životních událostí, ale rozhodně se nejedná o vhodné a odpovídající otevírání šumivých vín. Když láhev otevřete příliš rychle, sekt díky okamžité ztrátě tlaku vypění a zbytečně přicházíte o značný obsah vína.

Doporučení na správné otevírání

Opatrně odstraňte kapsli (= červený staniol – ať už prostřednictvím praktické pásky či malým nožíkem, který je umístěn na sommelierském noži/ vývrtce), hrdlo láhve chyťte do jedné ruky a palcem přidržujte korek a to po celou dobu manipulace s vínem. Druhou rukou uvolněte agrafu (= drátěný košík). Poté touto rukou lehce otáčejte lahví a nechte korek pozvolna vyklouznout z hrdla láhve. Ve fázi, kdy se korek dostane z hrdla ven celý, uslyšíte „puf“, nikoli razantní bouchnutí, které by mohlo způsobit úlek u vedlejšího stolu či probudit vaše sousedy. Po celou dobu, kdy sekt otevíráte, jej držte v nakloněné poloze (zhruba 45º), díky čemuž se hladina vína uvnitř láhve rozšíří a tlak na ni tak bude díky tomu slabší. Při otevírání vždy dbejte na to, aby byla láhev nasměrována do volného prostoru bez lidí, kdyby se vám náhodou nepodařilo udržet korek pod kontrolou a z láhve by nečekaně vyletěl.

Pro úspěšné otevření láhve musí být sekt vždy správně vychlazený a láhev předtím musí být „v klidu“, tzn. zbytečně s ní netřást.

V případě, že by se vám korek v láhvi ulomil, použijte sommelierský nůž/ vývrtku a postupujte jako při běžném otevírání tichého vína.